Vannfakta: Uavhengig faktaportal om vannrelaterte tema for folk flest

Tips oss

+47 907 666 43

Karbonfangst og lagring med biokull

Biokull er ett av virkemidlene i regjeringens plan for å oppnå klimamålet og skape grønn vekst. Vannfakta har vist hvordan Sandnes allerede har tatt biokull i bruk.

av | jan 25, 2021

Sandnes kommunes biokullanlegg produserer 100 tonn biokull i året. Kommunen har ifølge prosjektleder Arne Jørgensen allerede låst over 300 tonn CO2, og tatt dette ut av karbonkretsløpet.

Foreløpig kan ikke bruk av biokull registreres i utslippsregnskapet. Årsaken er at vi ikke har gode nok metoder til å fastslå effekten av tiltaket på utslippene. I Klimameldingen slår regjeringen fast at det er behov for forskings- og utviklingsarbeid for å kunne regne på hvilke følger karbonlagringen har på utslipp, slik at dette i fremtiden kan telles med i utslippsregnskap. 

Alle bedene i de oppgraderte områdene i Sandnes sentrum inneholder utelukkende plantejord av biokull.

Les mer om arbeidet knyttet til biokull, som Sandnes kommune allerede har gjennomført.

Biokull til karbonfangst- og lagring kan du lese mer om her.

Inger Anita Merkesdal
Vannfakta tar imot tips, kontakt oss gjerne!

Andre innlegg

Ny Overvannsgruppe: God oppslutning og lovende start 

Ny Overvannsgruppe: God oppslutning og lovende start 

Overvannshåndtering er en av vår tids store, uløste utfordringer – med komplekse faglige spørsmål, høye kostnader og uklare ansvarsforhold. Tekna har tatt initiativet til å samle deltakere fra fagmiljøene til en ny nettverksgruppe for overvannsgruppe, som kan få få stor betydning i arbeidet med å utvikle løsninger, dele kunnskap og påvirke rammevilkårene.

Fra milliardutgift til kinderegg: Start med overvannet!

Fra milliardutgift til kinderegg: Start med overvannet!

Det kommunale investeringsbehovet innen vann og avløp for perioden 2025–2045 anslås å være mellom 411 og 535 milliarder kroner, ifølge en rapport fra Norsk Vann. En vesentlig årsak til at kostnadsestimatet har så stort sprik, er at kommunene har stor påvirkningskraft på det endelige kostnadsnivået – det handler om hvordan vi velger å innrette og gjennomføre investeringene.

Milliardvalg og VA-journalistikk med hull

Milliardvalg og VA-journalistikk med hull

Like sikkert som at Norsk Vann publiserer en (ny) rapport som bekrefter at vann- og avløpsavgiften vil øke betydelig i nær fremtid, er det at beløp og behov presenteres med krigstyper i landsdekkende og lokal presse. Like sikkert er det også at muligheten for å gjøre ting bedre, når en likevel må investere formidable beløp, får tilnærmet null oppmerksomhet.

[instagram-feed cols=5]