Vannfakta: Uavhengig faktaportal om vannrelaterte tema for folk flest

Tips oss

+47 907 666 43

Gratulerer til verdig vinner!

PAMs vannpris, Dråpen av PAM Norge, ble første gang utdelt onsdag kveld. Den gikk til ukrainske Evelina Koltsova (27), som er rådgiver i Asplan Viak. Hun takker juryen, og sender varme tanker til familien hjemme i Ukraina.

av | apr 13, 2023

F.v Ingrid Holøyen Skjærbakken i Norsk Vann, prisvinner Evelina Koltsova og Knut Stensberg i SG PAM Norge AS. (Foto: Jørn Søderholm, Praktisk Talt AS). Artikkelen bygger på en pressemelding fra SG PAM Norge AS, fra VA-dagene 2023.

– Vi vil med denne prisen hedre fagfolk i den yngre generasjonen. De som skal forvalte verdens viktigste ressurs i fremtida, med de muligheter og utfordringer som ligger foran oss. Evelina er en sterk reprensentant for denne generasjonen, og det er en ære og glede å presentere henne som den første vinneren av prisen.

Det sa Knut Stensberg i SG PAM Norge under tildelingen av prisen.

Ukraina og Tønsberg

Koltsova kommer fra Ukraina, og har bodd i Norge i seks år. Hun arbeider i dag som rådgivende ingeniør i Asplan Viak, på avdelingen i Tønsberg.

Hun har en bachelor og mastergrad i naturvern og økologi fra Ukraina, og en mastergrad i vann- og miljøteknikk fra NMBU på Ås. I tillegg har hun en bachelor i økonomi og administrasjon fra Ukraina.

– Dette er utrolig moro og veldig uventet. Det betyr veldig mye å få denne prisen. Jeg er en person som mener det er viktigst å gjøre jobben uten store fakter. Jeg er aktiv og engasjert, men også veldig sjenert. Da er det ekstra moro å få en sånn utmerkelse. Det gir en sterk motivasjon for å jobbe videre, sier Evelina Koltsova.

– Vinneren blir av sin sjef beskrevet som svært positiv til nye oppgaver. Hun sier aldri nei. Hun lærer nye fagtemaer meget raskt, og er en sterk ressurs i gruppa, sier Knut Stensberg om juryens begrunnelse.

Bredt fagområde

Og det stopper ikke der:

– Hun har et meget bredt fagområde, og jobber med mange fagtemaer. Herunder prosjektering av avløpsanlegg og ledningsnett, både utskifting og nyanlegg. Hun kontrollerer utbyggingsplaner med hensyn på krav til løsninger. Hun er mye ute i felt, og tar prøver av vann og grunn for å avdekke forurensning. Hun har driftsoppfølging på et eldre avfallsdeponi. Hun er heller ikke redd for å ta i et fysisk tak, for eksempel med oljeskift på pumper. Det trekkes også fram at hun er spesielt flink med dialog med kunden. Hun yter god service og forklarer kunden hva som skal gjøres, fortsatte Stensberg.

Bachelor-graden i økonomi og administrasjon tok hun parallelt med bacheloren i naturvern og økologi, etter sterkt påtrykk fra sin far. Han er i dag soldat i Forsvaret i Ukraina, og kjemper i fremste rekke mot den russiske invasjonen. Tilværelsen hennes i Norge er preget av delte følelser.

Bomber skaper stress

– Ja, det er vanskelig. På mange måter er det to separate og forskjellige liv: Livet med jobb, karriere, kjæreste, venner og interesser her i Norge. Og et annet liv med familien min i Ukraina. Å få meldinger om bomber og raketter hjemme i Ukraina skaper naturligvis stress og bekymringer. Men det må jeg også balansere mot mitt normale liv her i Norge. Heldigvis har jeg en leder på jobben som viser stor forståelse, sier hun.

Vannprisen Dråpen deles ut av PAM Norge som en honnør til representanter for den unge generasjonen fagfolk i VA-bransjen. Prisen ble delt ut på konferansen VA-dagene. Årets tildeling er den aller første, og PAM Norge ønsker å gjøre prisutdelingen til en årviss tradisjon på konferansen.

Det synlige beviset på prisen består av et diplom, en håndblåst dråpeformet pokal av glasskunstner Pål Roland Jansen, samt en studietur til Frankrike der vinneren blant annet får besøke PAMs produksjonsanlegg og lære om produksjonen av duktile støpejernsrør.

Inger Anita Merkesdal
Vannfakta tar imot tips, kontakt oss gjerne!

Andre innlegg

Ny Overvannsgruppe: God oppslutning og lovende start 

Ny Overvannsgruppe: God oppslutning og lovende start 

Overvannshåndtering er en av vår tids store, uløste utfordringer – med komplekse faglige spørsmål, høye kostnader og uklare ansvarsforhold. Tekna har tatt initiativet til å samle deltakere fra fagmiljøene til en ny nettverksgruppe for overvannsgruppe, som kan få få stor betydning i arbeidet med å utvikle løsninger, dele kunnskap og påvirke rammevilkårene.

Fra milliardutgift til kinderegg: Start med overvannet!

Fra milliardutgift til kinderegg: Start med overvannet!

Det kommunale investeringsbehovet innen vann og avløp for perioden 2025–2045 anslås å være mellom 411 og 535 milliarder kroner, ifølge en rapport fra Norsk Vann. En vesentlig årsak til at kostnadsestimatet har så stort sprik, er at kommunene har stor påvirkningskraft på det endelige kostnadsnivået – det handler om hvordan vi velger å innrette og gjennomføre investeringene.

Milliardvalg og VA-journalistikk med hull

Milliardvalg og VA-journalistikk med hull

Like sikkert som at Norsk Vann publiserer en (ny) rapport som bekrefter at vann- og avløpsavgiften vil øke betydelig i nær fremtid, er det at beløp og behov presenteres med krigstyper i landsdekkende og lokal presse. Like sikkert er det også at muligheten for å gjøre ting bedre, når en likevel må investere formidable beløp, får tilnærmet null oppmerksomhet.

[instagram-feed cols=5]