Vannfakta: Uavhengig faktaportal om vannrelaterte tema for folk flest

Tips oss

+47 907 666 43

Blogger om å forebygge vannskade

VB, en rørleggerkjede for både privat- og proffmarkedet i Norge, utgir en blogg med blant annet tips og råd innen energi, vann og varme. Innholdet utformes av fagfolk internt samt gjesteskribenter.

av | aug 17, 2020

Å forebygge overvannssgader blir et stadig mer aktuelt tema, og de etablerte måtene å håndtere nedbør på må erstattes av nye.

Infiltrasjon, fordrøyning, avledning av vann er hovedtema for et nylig blogginnlegg beregnet for proff-markedet. Dette er også grunnleggende og god kunnskap for menigmann. I bloggen beskrives ulike tiltak som infiltrasjon gjennom regnbed, grøfter og permeable dekker. Her er beskrivelse av løsninger for blå-grønne tak og vegger, og tiltak som å tette bygg, benytte tilbakeslagsventil og å koble fra takrenner.

Du kan enkelt abonnere å bloggen fra rørleggerkjeden, og få informasjonen rett i egen innboks. Les mer her.

Inger Anita Merkesdal
Vannfakta tar imot tips, kontakt oss gjerne!

Andre innlegg

Naturbasert overvannshåndtering – erfaringer fra 2016

Naturbasert overvannshåndtering – erfaringer fra 2016

Naturbasert overvannsdisponering, eller lokal overvannsdisponering (LOD), oppleves fortsatt tidvis som noe nytt og utfordrende å bygge. Bli med til prosjektet Brueland gård i Sandnes, hvor Aros arkitekter var landskapsarkitekt for sitt første prosjekt med LOD i 2016.

Nytter takvannet på nye Tøyenbadet

Nytter takvannet på nye Tøyenbadet

Oslo kommune har ambisiøse klimamål. Da kommunen som byggherre begynte planleggingen av det nye Tøyenbadet, stilte de også konkrete krav til sirkulærdisponering. Takket være løsningene fra Asplan Viak dekkes ca. 70 prosent av vannbehovet i bassengene med vann fra taket og returspylevann som gjenvinnes, i tillegg resirkuleres energi.

Dagsseminar: Sirkulære løsninger innen vann og avløp (VA)

Dagsseminar: Sirkulære løsninger innen vann og avløp (VA)

Illustrasjonsfoto. Lær hvordan sirkulære løsninger kan integreres i vann- og avløpssektoren for å møte både miljømessige og samfunnsmessige utfordringer. På dagsseminaret 4. februar får du innsikt i internasjonale erfaringer og konkrete eksempler fra utenlandske eksperter – med fokus på beredskap, matsikkerhet og klimatilpasning.

[instagram-feed cols=5]