Vannfakta: Uavhengig faktaportal om vannrelaterte tema for folk flest

Tips oss

+47 907 666 43

Åpent for påmelding: Vannbransjens Innovasjonskonferanse

Effektiv og fremtidsrettet fornyelse av vanninfrastruktur samt innovative løsninger for å møte nye krav innen avløpsområdet er hovedtema for Vannbransjens innovasjonskonferanse 2024. Nytt av året er en egen bolk om grøftefrie løsninger/NoDig.

av | apr 22, 2024

Bildet: Fra Vannbransjens innovasjonskonferanse 2023. Årets konferanse arrangeres 31 oktober.

Konferansen gjennomføres i år på Thon Hotel Opra i Oslo, 31. oktober. Konferansens mål er å samle vannbransjen for å presentere innovative prosjekter, inspirere, dele kunskap, diskutere hva som skal til for å lykkes med innovasjon og å skape en arena for nye samarbeid. Vannbransjens Innovasjonskonferanse 2024 arrangeres av Tekna, VAnnforsk, Norsk Vann, VA-yngre, Vannklyngen, Vannfakta, Storm-Aqua, FHI og Oslo VAV.

I år presenteres flere NoDig prosjekt, hvor grøftefrie metoder bidrar til mer bærekraftig ledningsfornyelse. Konferansen viser også hvordan kunstig intelligens kan bidra til smart ledningsfornyelse. Etter lunsj blir det fokus på innovasjonsbehov, utviklingsløp og innovative løsninger for å møte krav i nye utslippstillatelser og revidert avløpsdirektiv. Send forslag til len@tekna.no dersom du jobber med eller kjenner til prosjekter du mener bør presenteres på konferansen. Frist for forslag er 30. april.

Ettermiddagen før konferansedagen blir det gjennomført befaring, blant annet til Nasjonalt senter for vanninfrastruktur (Vannsenteret), etterfulgt av felles middag.

hit for mer informasjon og påmelding. Oppdateringer kommer!

Inger Anita Merkesdal
Vannfakta tar imot tips, kontakt oss gjerne!

Andre innlegg

Lekkasjesøking: Maskinlæring og KI tetter kostnadshull

Lekkasjesøking: Maskinlæring og KI tetter kostnadshull

Kommuner opplever å drukne i oppgaver, og kommer neppe til å få kapasitet til å rekke over alt. De trenger ikke å ansette nye mennesker for alle oppgaver, de kan kjøpe kompetanse på spesialfelt og spare betydelige summer.

Digitalisert data-uthenting for mer effektiv VA-drift

Digitalisert data-uthenting for mer effektiv VA-drift

Alt for mye lagret kunnskap ligger så å si utilgjengelig (og avgjort ubrukt) i filer, skuffer og skap. Kommuner sitter på enorme mengder historiske rørinspeksjoner, kunnskap som trengs for faktabaserte avgjørelser og prioriteringer for ledningsrehabilitering. Asker kommune har tatt de inn i et egenutviklet system for dataflyt, som gir moderne datadrevet VA-drift.

Enklere tilgang til kunnskap for vannbransjen

Enklere tilgang til kunnskap for vannbransjen

– Og forhåpentligvis også for mennesker utenfor vannbransjen, som har interesse for det som skjer der. Norsk Vann har nylig lansert sine nye nettsider, målet har vært å gjøre kunnskap og ressurser enda mer tilgjengelig for alle som er opptatt av vann og avløp i Norge.

[instagram-feed cols=5]